Ankastreden modeme CAT6 çekimi | Technopat Sosyal

Merhaba,
TurkNet kullanıcısıyım ve son 6 aydır bir hız sorunum var. Bu problem 99MBPS-95Mbps olan webin 16MBPS-20Mbps olarak gelmesi. Mesele TurkNet’te değil hattımda.

Son 7-8 gündür uzun soluklu kesilmeler yaşıyorum ve etken olarak kullanmaya başladığım için hız beni üzmeye başladı.

Bina eski. Ankastreleri görseniz gülersiniz, sabah fotoğraf ekleyeceğim, şu sebeple 1 tanesinde kablolar fena olsa bile bağlı fakat diğerinde bir şey bağlı değil ortada delik var ve tüm kablolar binaya giriyor… Değişiklik için Telekom abime 45 kere başvurmuşumdur her seferinde kayıt numarası veriyorlar o denli başka bir şey yok.

Gelen saha ekibinin belirttiği problemi, kısaca iç hat sorunumu çözmek için modem ve güç kablosu hariç her şeyi değiştirdim. Sıra CAT-6 ile modeme bağlantı kurmaya geldi.

Kesinti geçecektir fakat hızım değişmiş olur mi?

Kullanılan kablo CAT-6 olmalı fakat elektrikçi babama “CAT-5 çekin abi 1 kat var 3 4 kat olsa tamam CAT-6 çekilir” demişler. Zor bela elektrikçiye ve babama CAT-6 takmanın daha sıhhatli bulunduğunu, yarın TurkNet ulaşınca CAT-5 kablonun bir işe yaramayacağını söyledim ve anladılar fakat adam da Platoon🤨 CAT-5 var. Sabah tedarikçisine sormuş olacaktır CAT-6 için, hangi markalar tercih edilmeli?

Herhalde anlamadığım tek mevzu bu. İşlemlerde dikkat etmem ihtiyaç duyulan bir şey var mı yoksa yalnız alttaki 2 kabloyu CAT-6 ya takıp izole edip yukarı çekip modemime takıp gidecek mi?

VMG8623-T50B kullandığım modem.

VDSL kullanıyorum ev telefonu yok yalnız modem.

Birazcık dolaştım bazıları VDSL olduğundan dolayı direkt olarak WAN girişi yapamadığımı söylüyor bu yüzden RJ11 ile DSL girişini kullanmam lazım imiş. Fazlaca kafam karıştı asla ilgi alakam olmadı webin bu kısmıyla örnek olarak şu an CAT-3 kullandığımı öğrendim CAT-6 fiber ile kullanılıyormuş (net geleceğe yatırım CAT-6 takacağım) CAT-5E niye 1000MBPS taşıyor modem DSL’den 100 alacaksa… CAT Category demekmiş…