Binadaki ankastreden daireye tek parça, eksiz, yeni kablo çekme

Merhabalar,

Mevzuyu açmadan ilkin hem Technopat hem de öteki sitelerde oldukça fazla mevzu inceleyip araştırdım.

10 senelik bir binada yaşıyorum. İç döşem fena durumda. Modemi ankastrenin altına getirdim. Ek bir kablo aracılığı ile kontrol ettim. 50 Mbps veriyor. Evimizdeki kablo ise iyi zamanda 20-30 veriyor fakat genel anlamda oldukça daha azca veriyor ve kesilme sorunları var.

Dairem 5. katta. Ankastre binanın girişinde içeride. Binanın dışarısından kablo sarkıtarak yeni bağlantı kuracağım. Bunun için 40 metrelik outdoor tipi (en dışta extra kablo koruması var) 23AWG UTP CAT6 kablo aldım. Kablonun bir ucuna direkt modeme takmak için bildiğimiz RJ11 çakacağım.

Kablonun öteki ucunu ise direkt ankastreye çakmak isterim. İncelediğim konulardaki insanoğlu çoğu zaman ankastreden çıkan eski bir kabloya ek yapmışlar. Sadece ben ek yapmak istemiyorum. Yeni aldığım kabloyu direkt ankastreye takmak isterim ki herhangi bir ek vb. olmasın. Böylece modem direkt tek parça halinde ankastreye bağlı olacak ve evde de kesintisiz 50 Mbps alabileceğimi umuyorum.

(Edit: Türktelekom’dan aldığım bilgilere bakılırsa altyapım en fazla 50 Mbps destekliyormuş. Çevremde fiber bulunmuyor.)

1. CAT6 kabloyu ankastreye direkt çakmak için krone pensesi gerekiyormuş. Elektrikçiye sorduğumda falçata ile takarım ben onu problem olmaz dedi. Bu mümkün mü yoksa o aleti illa almak gerekir mi?

WhatsApp Image 2020-11-02 at 02.20.15.jpeg

2. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz benzer biçimde ankastre cenk alanı olmuş durumda. Ben kendi kablomu daha ilkin eski usul ek yapmış olup bantlayıp arkaya bir yere gizledim karışmasın diye. Kendi kablomun hangisi bulunduğunu biliyorum. Sadece bu şekilde bir durumda yeni CAT6 kabloyu direkt ankastreye çakabilir miyim?

Teşekkürler.