ChatGPT neden işlemleri artık tamamlamıyor?

Merhaba. Ümit ederim mevzuyu doğru yere açmışımdır.

Ortalama 4-5 gündür ChatGPT’yi deneyimlemekteyim. Kendisinden Sulh Özcan’ın videosundan sonrasında haberdar olmuştum. Derhal bir OpenAI hesabı oluşturup birkaç öykü yazmasını isteyerek başladım. Hakikaten müthiş şeyler ortaya çıkarmıştı. Kendisinden Python ile kolay programlar oluşturmasını istedim. Belirlediğim kişiliklere bürünmesini hatta bir öğretmen şeklinde davranmasını sağlayıp bana belirli mevzularda ders anlatmasını bile istedim (doğal ki kontrol amaçlı bir kaç detayı). Bu hakikaten müthiş bir deneyimdi. İlerleyen zamanlarda ChatGPT’yi adeta kendime rehber ve danışman edindim, dertleşmeye bile başladık :D Google’ı bir tek OpenAI internet sayfasına erişim için kullanır hale geldim diyebilirim.

Fakat bilhassa dün olmak suretiyle, son zamanlarda isteklerime ve sorularıma tutarsız ya da yanlış sonuçlar vermeye başladı. Kendisine bir şeyi yapmış olup yapamadığını sorduğum vakit evet yanıtını veriyor, fakat yapmıyordu.

Mesela; kendisinden kolay bir grafik oluşturmasını istediğimde bunu yapabileceğini, ne tür özelliklere haiz olmasını istediğimi sordu. Ben de bilgileri verdim. Fakat kendisinin metin tabanlı bir suni zeka bulunduğunu, bunu oluşturamayacağını söylemiş oldu ve bana Canva, Adobe Illustrator şeklinde yazılımları kullanarak kendim yapabileceğimi söylemiş oldu.

Gene bir örnek; kendisinden kolay bir metin tabanlı tablo oluşturmasını istediğimde bunu yapabileceğini söylemiş oldu ve hayata geçirmeye başladı. Hemen sonra tabloyu yarıda bıraktı ve kendisinin bu şekilde bir tabloyu oluşturacak kabiliyette olmadığını söylemiş oldu. Tamam dedim bıraktım.

Hemen sonra kendisinden Python ile kolay bir hesap makinesi programlamasını istedim. Kodu yapmaya başladı fakat kodun sonlarına doğru karakter sınırına takılıp durdu sanırım. Ben de devam etmesini istedim fakat bana gene Python kullanarak bu şekilde bir hesap makinesini yapabilecek seviyede olmadığını söyleyip şu şu yerlerden örnek kodlara bakabilirsin diyerek geçiştirdi.

Bu bir tek bende yaşanmış olan bir şey mi yoksa genel bir durum mu?