COMNET Soru-Cevap ile Firma Hakkında Her Şey

Comnet

*Mevzu COMNET’i bilmeyenler için açılmıştır. Neyi var neyi yok aklıma geldikçe soru-cevap şeklinde yazacağım. Sorular karışıktır. Kısaca aklıma geleni yazıyorum.
**Sual-cevaplar comnet.com’tr den alınmamıştır. Benim kendi yanıtlarımdır. Kısaca kurumsal cevaplar değildir.
***Burada yazan tavsiyeler COMNET tarafınca yapılmamıştır. Benim kendi çizdiğim yol önerileridir.

1. COMNET ne zamandır faaliyette?
2012’de etkinlik gösteren şirket, 2016 itibarıyla veri merkezi operasyonlarına 2019 yılı itibarıyla da evde işte web hizmeti veren İSS faaliyetine adım atmıştır. Kısaca daha 4 senedir hizmet vermektedir.

2. Hizmet sunarken extra ücret alıyor mu?
Değişmiş olur. Sıfırdan abonelik alıyorsanız cebinizden bir kere 129 TL’lik aktivasyon tutarı çıkacak. Kurtuluşu yok. Evde kurulum hizmeti ise satın alındığı takdirde verilir. Tutarı 189 TL. İlk müracaat anında 3-6-12 aylık alımlarda evde kurulum hizmeti parasız verilir.

3. COMNET ADSL porttan hizmet sağlıyor mu?
Hayır. COMNET’in ADSL hizmeti bulunmamaktadır.

4. Hali hazırda ADSL port kullanıyorum. COMNET’ten hizmet alabilir miyim?
Hayır. Bavşurunuz RET yiyecektir. Aktivasyon tutarı ödeyerek sıfırdan müracaat yapabilirsiniz. Bu suretle evinizi VDSL porttan sıfır hat çekilecektir.

5. COMNET’ten hizmet alırsam modem sağlıyor mu?
VDSL hizmetlerde modem kullanıcı sorumluluğundadır. COMNET abonelerine hususi indirimli Keenetic modemlerden satın alabilir ya da mevcutta var ise modeminizi kullanabilirsiniz. Ya da üçüncü bir taraftan (Hepsiburada, trendyol) Tenda V12, TP-Bağlantı VC220-G3u da alabilirsiniz. Fiber hizmetlerde ise modem parasız şekilde COMNET tarafınca sağlanmaktadır.

6. Fazladan kampanyaları bulunmakta mıdır?
Arkadaşlık kodu daveti ile iki tarafta +30 gün parasız web hizmet süresi kazanabilir. İlk müracaat anında kullanılan kupon kodu yardımıyla kullanıcı hizmete +30 ile adım atar. Kısaca 1 ay alırsa denemelik 2 ay kullanır. 3 ay alırsa 4 ay ile hizmete adım atar.

7. Taahhüt var mı?
Taahhüt yok. Fakat taahhütle taahhütsüz içinde kalan bir sistem var. Ön ödemeli sistem. Tutarı peşin ödüyorsunuz. Hizmeti sonrasında alıyorsunuz. Çıkmak isterseniz para iadesi alamayarak fakat ek olarak extra olarak cayma bedeli ödemeden çıkabilirsiniz. Bu sistemin üç pozitif yanları var.

 • Şirket parayı peşin almış olduğu için ucuzdan hizmet vermek ZORUNDA. Yoksa kimse peşin vermez. Ben de vermem şu demek oluyor ki.
 • Gelecek zamlardan korunmuş olacaksınız.
 • Zam gelmeden istediğiniz kadar art arda paket satın alım işlemi yapabilirsiniz.

8.COMNET ön ödemeli sistem ile zamlardan iyi mi korunabilirim?
Örnek denemelik 1+1 aylık hizmet alıp geçiş yaptınız. Ya da sıfırdan müracaat yaptınız 3+1 aylık hizmet aldınız. Satın alan panelinde yer edinen “hizmet süresi uzat” butonu ile paketiniz bitmeden hizmet sürenize ekleme yapabilirsiniz. Kısaca 14 günlük tecrübe etme sürecine girdiniz. Baktınız beğenmediniz. Çıkarsınız. Paranızı alırsınız. Baktınız beğendiniz. Hızınızda, ping değerlerinizde bir mesele yok. Zamlar gelmeden hizmet süresi uzatmak istiyorsunuz. Fakat daha 1 aylık sürem dolmadı yapabilir miyim diye soruyorsunuz. Yapabilirsiniz. Firmada kalmak istiyorsunuz ve şubat-mart döneminde gelecek zamlardan korunmak istiyorsunuz. Mevcut hizmet sürenizin bitmesini beklemeden uzatma yapabilirsiniz. Papara’ya para yüklemek olarak düşünebilirsiniz. 100 TL yükledin. Derhal peşinden 100 TL daha yükleyebilirsin. Toplam paran 200 TL oldu. 200 TL harcayabilirsin.

9. İade hakkı var mıdır?
COMNET’ten aldığınız hizmetin yeşil yazıyla etken olduğu andan itibaren 14 günlük tecrübe etme hakkınız vardır. 14 gün içinde aktivasyon tutarı ve satın almışsanız yerinde kurulum tutarı haricinde kalan evde işte web hizmet tutarının tamamı iade edilir. Kısaca örnek verelim. Aşağıdaki sepetten hizmete başvurdunuz.

 • Evde işte web hizmeti (3 aylık-100 Mbps) : 387 TL
 • Evde kurulum : 189 TL
 • Aktivasyon tutarı: 129 TL

İlk 14 gün içinde 129 TL haricinde kalan 387 TL’yi iade alabilirsiniz.

10. Şehit/gazi/engelli indirimi yapılıyor mu?
35 ve 100’lük paketlerde %30 indirim uygulanmaktadır.

11. Aboneliğimi başka bir adrese nakil alabilir miyim?
Hayır. Abonelik nakil hizmeti COMNET’te yoktur. Mevcut aboneliğinizi iptal edip yeni adres üstünden müracaat yapmanız gerekmektedir. 7 gün içinde yeni müracaat yapmış olursanız eski aboneliğinizdeki kalan hizmet günleriniz yeni aboneliğinize parasız aktarma edilmektedir.

12. Sınırlama var mı?
AKN, kota, hız sınırı bulunmamaktadır. Aldığınız paket her neyse hattınıza o tanımlanmaktadır. Doğal olarak aldığınız hızın en büyük etkeni altyapı kalitesidir.

13. Öteki operatörlerden geçiş şartı nedir ve süreç iyi mi olmaktadır?
VAE altyapısında hizmet elde eden tüm operatörlerden geçiş sağlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan xDSL hizmet numaranızdır. Bu numarayla müracaat yaptığınızda 1 gün içinde mevcut portunuz COMNET’e taşınmaktadır. Üstelik aktivasyon tutarı ödemezsiniz.

Adımlar:

 • Müracaat alındı.
 • Karşı operatörden onay planlanıyor.
 • TT Durum OK (Mevcut operatör onay verdi demek. Mesai saatleri içinde aranacaksınız)
 • Sesli onay sonrası PPPoE bilgileriniz SMS ile iletilmektedir.
 • Hizmet AKTİF
 • Detayları modem arayüzünden giriş yaptığınızda COMNET tarafına bağlanarak hizmetinizi alabilirsiniz.

Geçiş 10 saniye sürüyor.

14. Lüzumlu belgeler nedir?
Sıfırdan müracaat adımında eğer internet sayfası üstünden ya da telefon üstünden müracaat yaptıysanız abonelik sözleşmesi ve kimlik yeterlidir. Eğer NFC destekli bir telefonunuz var ise mobil uygulamadan hiçbir evrak işleriyle uğraşmadan 5 dakika içinde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. @Reyconjeff NFC ile başvurusunu 5 dakikada tamamladı.
Geçiş yapıyorsanız mobil uygulama, internet sayfası ya da telefonla müracaat yaptıysanız extra olarak Geçiş Talep Formu istenir.

15. COMNET’ten hizmet alabilmek için T.C. vatandaşı olmak mecburi mudur?
Hayır.

16. Satın alan hizmetlerine iyi mi ulaşabilirim?
7/24 hizmet veren bilet sistemi ile teknik destek alabilirsiniz. Hafta içi 10-18 içinde 444 4 678 numaralı davet merkezine ulaşabilirsiniz.

17. Başka operatörden geçiş ne kadar sürer?
Bu durum mevcut operatörünüzle ilgilidir. Evrak fotoğraflarının eksiksiz sisteme yüklenmesi durumunda COMNET tarafı mevcut operatörünüzle iletişime geçiyor. Mevcut operatörünüz geçişe onay verirse 1 gün sürebiliyor. (Benim başvurudan itibaren COMNET’li olmam 19 saat sürdü. Millenicom sağ olsun 3 saat içinde derhal onay verdi.) Mevcut operatörünüz geçiş onayını ertesi güne alırsa geçiş 2 güne uzayabiliyor. Maksimum 2 gün içinde COMNET tarafına geçiş sağlıyorsunuz.

18. Hız testi nereden yapabilirim?
Speedtest bu aralar kafayı yemiş durumda. O yüzden nperf’ten ISTANBUL – COMNET TR sunucusuna bağlanarak hız testi yapmanız önerilir.

19. COMNET’i tecrübe etmek için en uygun paket hangisidir?
Bu soruya iki durumda cevap vermek gerekiyor.
Geçiş yapılıyorsa;
1 aylık paket satın alıp beğenilmesi durumunda zamlar gelmeden hizmet süresinin uzatılması önerilir.
Sıfırdan müracaat yapılıyorsa;
Aktivasyon tutarı ve evde kurulum hizmeti ile birlikte 1 aylık 100’lük paket satın aldığınızda toplam sepet 457 liradır. Promosyonla birlikte 2 aylık hizmet süreniz olacaktır. Bu da aylık 228,5 lira anlama gelir. 3 aylık paket satın alınıyorsa evde kurulum tutarı ödemezsiniz. 3 aylık 100’lük paket (387 lira) + aktivasyon tutarı (129 TL) ödersiniz. Toplamda 516 TL. Promosyonla birlikte 4 aylık hizmet süreniz olacaktır. Aylığa vurulduğunda 129 TL.
Özet: Sıfırdan başvuruyorsanız 3 aylık alın, geçiş yapıyorsanız 1 aylık alın tecrübe etmek için.

20. Aboneliğimi durduk yere kapatırlar mı?
COMNET Abonelik sözleşmesi sayfa 6, 10.2.9 nolu maddeye istinaden COMNET ve COMNET çalışanlarına hakaret ve imada bulunulması durumunda COMNET sözleşmesi feshedebilir.
Bu durumu yaşayan kullananların iyi mi bir tavır aldığını bilmiyoruz. SS’leri kırpıyorlar. Ben de şahsen COMNET desteğe devamlı baskı kurdum. Fakat şu an hala aboneleriyim. Sövgü etmeyin yeterlidir.

Aklıma gelen sorular bunlar. Eğer merak ettiğiniz extra var ise etiketleyebilirsiniz.

Dipnot: Dostlar yine söylüyorum. Bakın. Ben bot değilim. Bot olsam çoktan Toplumsal moderasyon ekibi tarafınca tespit edilir Toplumsal’den uzaklaştırılırdım. COMNET ile de abonelik haricinde bir ilişkim bulunmamaktadır. Ben de bu firmaya para ödüyorum.
22 aralık 2022 itibarıyla hizmet almaya başlamış bulunmaktayım.

1673168302540.png

Kırmızı ile kapattığım bölgeler abonelik numaram ve işlem ID’leri.