İnternet operatörü değişikliği yapacaksanız hattınızı iptal etmeyin

Merhaba dostlar. Mevcut kullandığı web operatöründen memnun olmayan ve değişiklik yapmak isteyenlere büyük bir tavsiye vermek isterim.

Mevzuyu okumak istemeyenler için özet: Eğer web operatörünüzü değişiklik yapmak istiyorsanız ve benim durumumdaki benzer biçimde hakkaten hattı iptal etmenizi mecburi kılan bir durum yoksa asla iptal yapmayın, yoksa günlerce internetsiz kalabilirsiniz. Ki o da boş port yok problemi yaşamazsanız geçerli. Eğer “Boş port yok” problemi çıkarsa o vakit aylarca hatta senelerce internetsiz kalabilirsiniz. Ben aslen TurkNet’e abonelik taşıma (churn) ile geçecektim fakat hat sahibi değişikliği için iptal gerekmesi beni iptal ve yeni başvuruya itti.

Kasım 2020’den beri Netspeed kullanıyorduk. Hat da abimin adına kayıtlıydı. Önceki web Türk Telekom idi ve Netspeed’e abonelik taşıma (churn) ile geçmiştim. Geçiş oldukça süratli olmuştu ve asla kesinti olmamıştı. Bir tek Netspeed etken olunca kullanıcı adı ve gizyazı değiştirdim, o denli.

Geçen ay Netspeed’i terk etmek istedim. Zira akşam vakti ping artıyordu ve paket kaybı oluyordu. Bu yüzden Yıldız Wars Battlefront II’de oyunlara bağlanırken bile mesele yaşıyordum. Bu yüzden de TurkNet’e geçmek istedim.

Fakat abonelik sahibini de değişiklik yapmak istiyordum. Zira abim artık çoğunlukla evde olmuyor, kendisi de esasen başka bir evde oturuyor. Bu yüzden de TurkNet’i kendi adıma kullanmak istiyordum. Fakat TurkNet bana hat iptal edilmeden hat sahibinin değiştirilemeyeceğini söylemiş oldu. Bundan dolayı iptal işlemine başladım.

24 Kasım’da hem TurkNet’e başvurdum hem de Netspeed’e iptal dilekçesi gönderdim. Abim eve ulaşmadan önce TurkNet’e başvurdum ve e-Devlet üstünden kimlik onayı yaptım. Aynı gün Türk Telekom ekipleri bulgu için geldi. Ben de evimde web bulunduğunu ve iptal etme aşamasında olduğumu söyledim. Türk Telekom ekipleri de TurkNet’in kurulum için gelmesini iptal gerçekleşene kadar ertelememi söylemiş oldu. Ekiplerin söylediği benzer biçimde yaptım ve TurkNet ekipleri aradığında durumu anlatıp buluşma almadım.

Attığım dilekçe 28 Kasım’da onaylandı ve Netspeed aboneliği iptal oldu. Netspeed iptal mevzusunda asla mesele çıkartmadı. Bu mevzuda takdir ettim.

Sonrasında ise aynı hafta içinde yeniden internete kavuşmayı umuyordum fakat maalesef 8 Aralık’a kadar internetsiz kaldık. İlk olarak buluşma için aramalarını bekledim, birkaç kere de TurkNet’e ileti attım. 30 Kasım’da saha ekibi aradı ve 2 Aralık’a buluşma aldı. Fakat buluşma gününde akşam vakti aradıklarında telefona bakamadım, bu yüzden buluşma iptal oldu. Sonrasında yeniden buluşma aldım ve 6 Aralık’ta takımlar geldi. Fakat modemde sinyal olmadığı tespit edilmiş olduğu için internete gene kavuşamadım.

Bigün sonrasında ise TurkNet panelinden arıza kaydı oluşturdum. TurkNet durumu Türk Telekom’a bildirdi. 8 Aralık’ta Türk Telekom ekipleri geldi ve hat bağlantısını yapmış oldu. Saha dolabından port çekildi (her neyse ki boş port yok problemi çıkmadı) ve eve sinyal geldi. Telefon kablosunu modeme taktığım benzer biçimde de web geldi. Son bir mesele daha yaşadım, bazı sitelere giremiyordum. TurkNet ekipleriyle problemi çözmek için epey uğraştık, tam 4 iş günü süresince takımlar devamlı denetim sağlamış oldu. En sonunda TurkNet’in yapacağı işlemler tamamlanınca dün (12 Aralık 2022) TurkNet ekibi modemimi sıfırlamamı önerdi. Modemi sıfırladığım benzer biçimde de mesele çözüldü.

Bu süreçte tam 10 gün internetsiz kaldık. Üstelik 10 gün sonrasında da bazı sitelere giremiyorduk, o mesele da 4 gün sonrasında modem sıfırlayınca çözüldü. Doğrusu internete yeniden kavuşmam toplam 14 gün sürdü.

Oysaki abonelik taşıma (churn) yapma imkanım olsaydı geçişim arkada yapılacaktı, geçiş tamamlanırken internetim gitmeyecekti ve geçiş tamamlanınca kullanıcı adı ve gizyazı değişikliği yada en fazla bir modem sıfırlama ile TurkNet’e geçmiş olacaktım. Doğrusu internetsiz kalmayacaktım.

Maalesef iptal ve yeni müracaat yapmak zorunda kaldım bu sebeple söylediğim benzer biçimde hat sahibi değişikliği yapmak istiyordum. İnternet gelene kadar mobil internetimden 30 GB civarı kota kullandım. Eğer paketim azca olsaydı yada Turkcell’in ilk ay bonusu olmasaydı o vakit internetim bitecekti ve yüksek bir mobil veri faturası ödeyecektim. 30 GB mobil veri kullanımı da benim için bir üstün dereceli oldu.

Eğer mevcut web operatörünüzden memnun değilseniz ve başka bir operatöre geçmek istiyorsanız ne olursa olsun abonelik taşıma (churn) ile geçiş yapın. Aksi takdirde günlerce internetsiz kalabilirsiniz.

Ayrıca ben gene şanslıyım bu sebeple boş port yok problemi yaşamadım. Bunu da yaşasaydım muhtemelen şu anda hala mobil web kullanıyor olacaktım. Gene de 10-14 gün internetsiz kalmak asla iyi bir edinim olmadı.

İnternet abonelik iptali ve yeni abonelik başvurusu mevzusundaki deneyimimi paylaşmak istedim. Ümit ederim mevzu hoşunuza gitmiştir. :)