Port taşıma veya abone taşıma nedir?

Merhaba kıymetli dostlar.

Uzun uğraşlar sonunda evime 1 ayda web çektirebildim. 3 yıl ilkin başka adrese taşınıp sonrasında yine eski evime geldim. Evimin önünde duran direk kablolar vs. her şey aynı iken çekemediler… Vel hasıl çektirdik fakat 16 Mbit’ten yukarı alamıyorum. 24 Mbps başvurdum o da akşam saati olunca bilhassa 18-22 arası web hızı 1 Mbit altına düşüyor, upload ve ping değerim mükemmel fakat. TT ekiplerinin söylediğine gore santrale uzaklığım 500M olunca alamıyormuşum. Sanırım santral dedikleri erişim kabini.

Her neyse, evimin arka sokağına TIP-23 erişim kabini koydular. Ben de TT erişim birimi şefi ile görüştüm, hani dedim imkanı yolu var ise oradan çekelim sonuçta evden çalışıyorum. Bana dedi ki aslına bakarsan abone yoğunluğundan onu koyduk 1 aya kadar aboneler taşınacak oraya dedi, bir ihtimal sen de içinde olabilirsin dedi. O süre uzaklığın 500 metre değil de 50 metreye düşer dedi.

Sorum şu abone taşıma işlemi iyi mi oluyor? Sistem üstünden mi yoksa fiziki olarak kablolar ile mi? Yoksa port mudur nedir? :)
Zira mevcut kablolar ile çekilse gene kablo aynı olacak. Size modem değerlerimi de atayım. Ne olursa olsun bir bileniniz vardır başına gelmiştir.

Ekran Alıntısı.PNG