Türk Telekom yüksek upload latency nasıl düşürülür?

1673562701865.png

Bizim web sıkıntılıydı. Hızı düşmüştü, devamlı bağlantısı kopuyordu ve fazlaca yavaşlıyordu. TT ekipleri gelip binadaki kutuya baktılar ve “kutuda sorun yok, sizin daireye giden kabloda sorun vardır.” diyerek gittiler. Ben de bugün elektrikçi çağırdım ve daireye gelen kabloyu değiştirttim. Binanın iç tesisatı fena diyerekten maalesef evde ve binada sağı solu dele dele modeme ulaştırdı kabloyu. Her her neyse internete hız testi yaptım ve geri 100’e çıktığını gördüm. Bağlantı kopma sorunlarının düzelip düzelmediğini de zaman geçtiğinde anlayacağım.
Fakat şu anki sorunum upload latency aşırı yüksek. Kabloyu çekmeden ilkin de fazlaca yüksekti, Türk Telekom desteği kabloyu değiştirdiğinizde düzelir diyorlardı fakat düzelmedi. Resimde de gördüğünüz suretiyle 600’lerde. Tüm testlerde 600 civarı çıkıyor.
Modemimiz yeni, Türk Telekom daha yeni sattı babama. Eski modeminiz fazlaca eski falan deyip itelemişler yeni modemi.
Bu testi hem kablolu bağlantı sağladığım bilgisayarımda hem de kablosuz bağlantı sağladığım telefonumda gerçekleştirdim.
Telefonda 1097 çıktı. Bilgisayarda da 628. Türk Telekom’u arıyorum fakat pek bir şey anlıyorlarmış şeklinde gelmiyor.
İnternette QoS ile ilgili bir şeyler okudum. Cihaza öncelik veriyor sanırım web için. Sadece ben harici bir şey kullanmak istemiyorum.
Problem her neyse çözülsün isterim. Bir ihtimal QoS ayarları bozuktur da ondan bu upload latency yüksektir diye onların da resimlerini ekledim.