Turkcell Superonline çok mu bozdu?

Merhaba dostlar. Seneler ilkin (2010-2017 içinde) web servis sağlayıcısı olarak en oldukça Turkcell Superonline Fiber öneriliyordu. Oldukca azca yerde olmasına karşın olan yerlerde müthiş hizmet sunuyordu. Türk Telekom Fiber ise Superonline’a nazaran birçok mevzuda gerideydi. Bu yüzden binalara Türk Telekom fiber yerine Superonline fiber getirilmeye çalışılıyordu.

Fakat 2018 ve sonrasında Turkcell Superonline’da epey mesele çıkmaya başladı. Turkcell ilk olarak 2017’de gelen sansürleri aşmak için kullanılan en popüler çözümlerden önde gelen VPN’leri 2018 yılının başlangıcında agresif bir halde engellemeye başladı. İlk etapta hususi bir VPN sunucusu kurup kullanmak bir çözümdü. Şundan dolayı hususi VPN sunucularına aynı anda yalnız 1 (yada taş çatlasın 2) IP’den bağlanıldığı için Turkcell bu VPN’leri engellemeye çalışmıyordu.

Sonrasında yavaş yavaş engeller agresifleşmeye başladı. Hususi VPN sunucularına throttling yapılmaya başlandı. Ek olarak bazı VPN’ler engellenmek yerine throttle ediliyor. Yurtdışı çıkışlarına büyük bir hız kısıtlaması yapılmaya başlandı. Ek olarak uygulama bazlı hız kısıtlaması hayata geçirmeye başladılar. Sözgelişi 500 Mbps internetiniz var diyelim. Bazı sitelerde 500 Mbps’i tam olarak kullanamıyorsunuz, en fazla 20-30 Mbps kullanmanıza izin veriliyor. Twitch üstünden gösterim yaparken 20 Mbps Upload hızınız olsa bile devamlı darboğaz yaşıyorsunuz. VPN olmadan çözülmüyor, VPN ile çözseniz bile kısa sürede kullandığınız VPN de ya engelleniyor ya da yavaşlatılıyor.

Ek olarak Turkcell’in yurtdışı ping performansı da oldukça fena. Seneler ilkin Almanya’ya 40 ms ile ping atılırken şimdi 60-70 ms değerine çıktı. Türk Telekom çıkışlı bir VPN kullanırsanız bu kıymet 40-50 ms civarına düşüyor.

Türk Telekom ise tam tersi kendini epey geliştirdi. Seneler süresince yakınma edilen düşük Upload hızları şikayetlerine karşılık olarak Upload hızlarını arttırmaya başladılar. İlk başta Turkcell’in gerisinden gitseler de son olarak BTK’ya iletilen karar ile 50-100 Mbps paketlerde varsayılan olarak 10 Mbps Upload, ek ücret ile 15 Mbps Upload olacak. 100 Mbps paketlerde ek olarak ücretli 20 Mbps Upload seçeneği de olacak. Şu demek oluyor ki Turkcell’in 100 Mbps fiber pakette sunmuş olduğu Upload hızı ile aynı. Üstelik Türk Telekom, Turkcell’in aksine bant genişliği kısıtlaması da yapmıyor. Şu demek oluyor ki 20 Mbps Upload hızınız var ise Twitch üstünden gösterim yaparken 20 Mbps Upload hızınızın tamamına yakın bir kısmını kullanabiliyorsunuz. Bu sayede 1080p 60 FPS gösterim kolaylıkla açabiliyorsunuz.

Türk Telekom ek olarak 200 Mbps paketlerde 15 Mbps taban, 30 Mbps ücretli Upload, 500 Mbps paketlerde 20 Mbps taban, 40 Mbps ücretli Upload, 1000 Mbps paketlerde ise 30 Mbps taban, 50 Mbps ücretli Upload sunacak. Bilhassa de 1000 Mbps paketlerin taban Upload hızı bile Turkcell’in 1000 Mbps paketinin Upload hızından 10 Mbps şu demek oluyor ki %50 daha yüksek.

Bu karar hemen hemen BTK tarafınca tam kesinleştirilmedi fakat 1-2 ay içinde kesinleşeceğini düşünüyorum.

Ek olarak Türk Telekom’un yurtdışı performansı süre içinde inanılmaz iyileştirildi. Artık günümüzde altyapı ve yurtdışı hat stabilitesi en yüksek olan İSS Türk Telekom. Şu demek oluyor ki artık herhangi bir binada fiber web alacaksam o fiber altyapısının Türk Telekom yada TurkNet olmasına dikkat edeceğim. Birisine fiber web önerisi yapıyorsam ona da buna dikkat etmesi icap ettiğini söyleyeceğim.

Sizce de Turkcell Superonline oldukça mu bozdu?