Yerli Oyun ve Uygulama Mağazası – Artado Store Kapalı Beta

Merhaba!

Beni daha ilkin Artado Search (Artado Search ile alakalı mevzu) adlı arama motoru projem ile görmüş olabilirsiniz. Hala arama motorunu geliştiriyorum. Hatta yazın büyük bir güncelleme yayınlayacağım. Bunun hakkında bilgiyi daha detaylı olarak başka bir mevzu da vereceğim. Arama motoru yanında bir de oyun, uygulama ve eklenti mağazası üstünde çalışıyorum. Bu hafta içinde Artado Store’da projelerinizi yayınlamanızı elde eden Artado Developers adlı geliştici panelini kapalı beta olarak yayınlayacağım. Böylece Artado Store’da projelerinizi paylaşabileceksiniz. Bu ayın sonunda da Artado Developers’ı açık beta olarak yayınlamayı planlıyorum. Fakat Artado Store’u şu anda yayınlamayacağım. Yazın Artado Search güncellemesi ile beraber beta olarak yayınlayacağım onu.

Artado Store nedir?
Özetlemek gerekirse uygulama, oyun ve Artado Search şeklinde öteki Artado servisleri için eklenti/tema bulabileceğiniz bir mağazadır. Mağaza 3 kısıma ayrılıyor. Oyunlar, Uygulamalar ve Workshop. Workshop kısmı eklenti ve temalar için. Hepimiz parasız şekilde 5 tane oyun, uygulama ve eklenti/tema paylaşabilecek. 5’den fazla ürün paylaşmak en azından beta sürecinde mümkün olmayacak yada belli şartlar ile olacak. Örneğin bir süre süresince yalnız bağışçıların 5’den fazla ürün paylaşmasına izin vermeyi planlıyoruz. Doğal bunlar beta süreci süresince belli olacak.

Peki niçin bu şekilde bir proje yapıyoruz?
İlk günden beri mahremiyete ehemmiyet veren ve açık kaynak kodlu bir ekosistem oluşturmayı hedefliyorum. Artado Search bunun ilk adımıydı. Artado Store ise bu ekosistemin en mühim parçalarından. Artado Store hem Workshop kısmı ile öteki projelerin gelişimine katkıda sağlayacak hem de Artado ekosistemine uygulama ve oyun geliştiricilerini çekecek. Ek olarak Türkiye’deki oyun ve uygulama sektörüne de büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Türk geliştiricilerini de elimizden geldiğince öne çıkaracağız.

Artado Store’da proje yayınlamak ve Artado Developers
Artado Store’da projelerinizi Artado Developers ile yayınlayabilir, denetim edebilir ve bizim geliştirdiğimiz API’leri kullanabilirsiniz. Google’ın Play Console’u ile neredeyse aynı mantık diyebiliriz. Artado Developers’ı bu hafta içinde kapalı beta olarak paylaşacağız. Kapalı betaya Discord sunucumuzdan katılabilirsiniz. Kapalı betaya katılmak ve evvel projenizi yayınlamak fazlaca mühim. Şundan dolayı mağazada gösterilen ilk projeler daha fazlaca öne çıkarılacak ve mağazaya gelen ilk kullanıcılar direkt olarak sizin projenizi görecek. Ek olarak mağaza ne kadar fazlaca içerik dolar ise bizde o denli süratli mağazayı yayınlarız. Bu yüzden kapalı betaya katılmanız hem bizim için hem de sizin için fazlaca mühim.

Proje hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. Ek olarak hem kapalı beta hakkında informasyon almak hem de tüm projelerimiz hakkında son olarak bilgiye ulaşmak için Discord sunucumuza katılmayı ihmal etmeyin!