Yerli ve açık kaynak kodlu arama motoru – artado Search

Merhaba, neredeyse 2 senedir Artado Search(Artado Search) isminde projem üstünde çalışıyorum. Artado Search özetlemek gerekirse kullanıcıyı reklamsız ve en güvenli şekilde bilgiye ulaştırmayı hedefler. Artado’yu tamamen ben geliştiriyorum. Artado örneksiz tasarımıyla hem kendi neticelerini hem de öteki arama motorlarının neticelerini tamamen reklamsız bir halde gösterir. Öteki arama motorlarının neticelerini kullanırken anonim olmuş olursunuz. Artado asla bir halde aramalarınızı yada kişisel verilerinizi kaydetmez. Artado, tamamen açık kaynak kodludur. Böylece hepimiz projenin gelişiminde destek olabilir ve kullanıcılar da onların izlemediğimizden güvenli olabilir. Artado ek olarak kullanıcıya geniş özelleştirme ayarları sunmaktadır. 3 değişik tema seçeneği ve ana sayfa arka planı, logo benzer biçimde şeyleri değiştirmenize olanak sağlar. Yakın bir zamanda bir tema/eklenti mağazası yapacağım. Böylece Artado tamamen özelleştirilebilir olacak. Artado ile yalnız Türkiye’de değil, yurtdışında da belli bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedefliyorum. Bu yüzden İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Çince dahil 15 dili neredeyse tamamen desteklemektedir. Artado hala beta aşamasında. Bu yüzden arada hatalar ile karşılaşabilirsiniz fakat günlük kullanıma ideal durumda bulunduğunu söyleyebilirim.

Niçin Artado Kullanmalıyım?
Eğer gizliliğe ehemmiyet veren bir kullanıcı iseniz büyük olasılıkla DuckDuckGo kullanıyorsunuzdur. DuckDuckGo neticeleri devamlı kullanıcıyı memnun etmeyebiliyor bu yüzden Google neticeleri kullanan Startpage’e gidersiniz fakat Startpage’de karşınıza bir sayfada averaj 5 reklam çıkabiliyor. Hem arama motoru değişiklik yapma zahmetine girdiniz hem de neticeleri bozan bir sürü reklam gördünüz. İşte burada Artado kullanmak daha mantıklı. Şundan dolayı Artado’da aradığınızı bulamadığınız da bir tıkla öteki arama motorlarının neticelerini reklamsız bir halde görebiliyorsunuz. Ek olarak Artado, açık kaynak kodlu olduğundan hem DuckDuckGo’dan hem de Startpage’den gizlilik kısmında daha güvenilir. Bu yüzden gizliliğe ehemmiyet veren kullanıcılar için Artado daha mantıklı bir seçim.

Peki gizliliğe ehemmiyet vermeyen Google yada başka bir arama motoru kullanan kullanıcılar niye kullanmalı? Google neticeleri devamlı kusursuz olamayabiliyor. Spamlar, reklamlar ve kişiselleştirilmiş sonuçlar kimi zaman insanı delirtebiliyor. Başka bir arama motorunda ise netice kalitesi fena olabiliyor ve aradığınız şeyi bulamayabiliyorsunuz fakat eğer Artado kullanırsanız hızlıca neredeyse tüm arama motorlarının neticelerini görebilir ve aradığınızı bulabilirsiniz. Ek olarak öğrenciler ve bilimsel nitelikli araştırma yapanlar içinde Artado oldukça iyi bir seçim.

Tarayıcı
Artado Search yanında bir de Celer adlı bir tarayıcı geliştiriyorum. Hala geliştirme aşamasının başlangıcında. Bu yüzden şu anda fazla informasyon veremem fakat Chromium yada Firefox tabanlı bir tarayıcı olamayacağını söyleyebilirim. Celer için kendi tarayıcı motorumu geliştiriyorum. Böylece öteki tarayıcılardan belli bir farkımız olacak. Celer hakkında son olarak bilgilerden haberdar olmak istiyorsanız bekleme listesine katılabilirsiniz.

Artado’nun Durumu
2020 yılından şu ana kadar Artado’da ortalama 60.692 -arada veri kayıpları oldu o yüzden tahmini ortalama 65.000 diyebiliriz- arama yapılmış oldu. Bu aramaların bir çok Türkiye, Fransa, İtalya, ABD, İngiltere, Almanya, Tayland, Çin ve Rusya oluşturuyor. Ek olarak Endonezya, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinden de belli bir düzeyde arama yapılmış oldu. Son zamanlarda en oldukça Fransızca arama yapılıyor. Bu verilere iyi mi ulaştığımızı merak ediyorsanız Dil/Ülke verilerine Artado’yu kullandığı dile nazaran belirliyoruz. Bu veriler tamamen anonim. Kimin ne arattığını bilemiyoruz.

2 yılda oldukça fazla yol katettiğimizi düşünüyorum. Genel olarak neredeyse tüm yerli arama motorlarından hatta neredeyse tüm gizlilik odaklı arama motorlarından daha iyi bir servis sunduğumuzu düşünüyorum. Avrupa ve Türkiye’de daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefliyorum ve bunu başarabileceğimi düşünüyorum. Şundan dolayı Artado öteki arama motorlarından daha örneksiz ve daha değişik işliyor. Artado’nun bir amacı var. Bu yüzden bir şeyler başarma şansı var. En azından bir DuckDuckGo, Startpage seviyesine erişebileceğimizi düşünüyorum.